• 20Jan

  10:00 — 15:00

  KB5 Gym Bratislava

  Cena: 70,- €

  Kráľ všetkých cvikov so železom: Bent press

  Cena

  80,- €


  Bent press alias „Kráľ všetkých liftov“ je bezkonkurečne najobľúbenejším liftom všetkých oldschool silákov a majstrov.

  V bent presse sa snúbia sila s flexibilitou a zručnosťou; na rozdiel od čistého military pressu (kde je strop predsa len daný vašou váhou), je možné sa v bent presse zlepšovať ďalej a ďalej - sky is the limit.

  Harold Ansorge vo svojom slávnom manuáli How to Bent Press Correctly píše:

  Zo všetkých silových cvikov je bent press pravdepodobne tým najzaujímavejším… Artur Saxon, „Kráľ Bent Pressu“, považoval tento zdvih za najlepší test celkovej telesnej sily. Ak sa skutočne zaujímate o ťažké závažia, dáte tomuto tvrdeniu za pravdu.

  Bent press je špeciálna technika, vďaka ktorej je možné z pozície v nadhode zdvihnúť jednou rukou nad hlavu takú váhu, akú nezdvihnete žiadnou inou známou technikou - 2x až 3x viac než napríklad military pressom. Cvičenec de facto závažie nezdvíha, ale odtláča sa od neho a odchyľuje a „skrutkuje sa“ smerom k zemi; až keď je ruka natiahnutá, narovná sa a tým dostane záťaž (pomocou nôh a sily celého tela) nad hlavu.

  Vzhľadom k tomu, že sa pri správnom vykonaní bent pressu človek akoby „zaskrutkuje“ nadol do zeme smerom preč od záťaže a následne „vyskrutkuje“ nahor, hovorilo sa mu za starých čias aj screw press, „skrutkový tlak“.

  Doteraz neprekonaný rekord drží legendárny Arthur Saxon, ktorý bent presom zdvihol 370 libier (cca. 167,8 kg) oficiálne, 385 libier (174,6 kg) neoficiálne - a to vážil cca. 95 kg! Ani dámy sa nenechali za starých čias zahanbiť - Kate „Vulcana“ Roberts zdvihla na bent press úctyhodných 145 libier (65,7 kg)!

  I ďalší old school siláci spievali na bent press len ódy - citujme z diela Boba Hoffmana, zakladateľa York Barbell Company:

  Bent press je to, čo robí vzpierača vzpieračom. Buduje ohromujúcu silu celého tela a zručnosť v ostatných cvičeniach viac než akýkoľvek iný posilňovací cvik so závažím.

  Bent press vedie k zlepšeniu všetkých ostatných cvikov… Pri cvičení bent pressu je využívaný každý sval tela…. Vyžaduje a rozvíja silu v každej časti tela. Učí najmä rovnováhe, načasovaniu, koordinácii a vytrvalosti, pretože od začiatku po dokončení cviku uplynie pomerne veľa času.

  Každý vzpierač, ktorý je známy pre krásu formy a symetriu postavy, je tiež hviezdou v bent presse. Bent press je najjednoduchší zo všetkých spôsobov, ako zdvihnúť veľkú váhu nahor. Je spektakulárny a je to najlepší spôsob, ako si získať reputáciu ako silák.

  Bent press je najzaujímavejší a najviac fascinujúci zo silových zdvihov.

  Nie je teda divu, že bent press patrí medzi kľúčové cviky kurikula školy KB5, v rámci ktorého nadväzuje mimo iné na get-upy, pressy a windmilly. Ako povedal David „Iron Tamer“ Whitley: „Bent press dokončuje to, čo začal get-up“.

  Program seminára

  • Povinný dril, pripravujúci na správnu štartovaciu pozíciu Bent Pressu a ktorý otvorí hrudnú chrbticu a pripraví ramená ako žiaden iný (plus aktivuje sedacie svaly a vystrečuje flexory!)
  • Dril na unilaterálny bedrový ohyb a mobilitu ramien v stoji
  • "Most" - špeciálna progresia od kettlebell get-up po bent press.
  • Tlakové kontinuum - výbušná a silová cesta
  • Prechodné stanice medzi pressom a bent pressom: side press (3 varianty!)
  • Drily na obe kľúčové fázy bent pressu - ako „zaskrutkovanie“ nadol, tak zdvihnutie sa nahor
  • Ako dostať ťažkú kettlebell bezpečne do bent press Racku
  • "Nahý" bent press s použitím jednoduchého, ľahko dostupného vybavenia
  • Ako sa správne „zaskrutkovať“ pod kettlebell bez toho, aby ste ju vlastne pressovali - kľúč k ťažkému bent pressu
  • Spodná pozícia bent pressu - vyberte si z 2 variant presne tú, ktorá vyhovuje

  Cena

  80,- €


  Prihlásenie na seminár – postup

  1. Uhraďte na účet IBAN: SK05 8360 5207 0042 0707 1277. Do správy pre príjemcu uveďte prosím: „Meno Priezvisko BP“.
   ALEBO
   formou BTCPay platby v Bitcoine (kliknutím na tlačítko nižšie)
  2. Po uhradení zašlite email pomocou formuláru nižšie. V emaily uveďte a) Vaše meno a priezvisko b) názov a dátum seminára c) info o úhrade (stačí napísať „uhradené“). Bez uhradenia čiastky je registrácia na seminár neplatná.